משבר הדיור - משבר אמון

הבחירות הגיעו ומשבר הדיור עדיין כאן!! פשוט לא ייאמן. מי שכפף קומה בפני ענקי הגז ותקע את כולנו, מי ששיחק משחקים מוניטריים במקום להשקיע את הכסף בפתרון אמיתי למשבר הדיור – העדיף את העשירים והאינטרסים שלהם, על פני עמך ישראל. רק מי שיש בו אמונה יהיה מסוגל לחולל שינוי אמיתי.

תגיות: משבר הדיור, התכנית הכלכלית,

כך נפתור את משבר הדיור

מאת: הרב יצחק זאגא, יו"ר מפלגת האמונה, haemuna.org.il

הבחירות הגיעו ומשבר הדיור עדיין כאן!! פשוט לא ייאמן. מי שכפף קומה בפני ענקי הגז ותקע את כולנו, מי ששיחק משחקים מוניטריים במקום להשקיע את הכסף בפתרון אמיתי למשבר הדיור – פשוט העדיף את העשירים והאינטרסים שלהם, על פני עמך ישראל. רק מי שיש בו אמונה יהיה מסוגל לחולל שינוי אמיתי.

לגופו של עניין, מי יכול היום לקנות דירה במדינת ישראל? זוגות צעירים נחושים, לוקחים סכום ענק ומכביד מההורים שלהם או משכנתא כבדה "12 טון" שתעיק במשך שנים על משכורתם. אין זו גזרת גורל אלא תוצאה של מנהיגות ממשלתית חסרת אמונה שהפכה הזדמנות לאומית למשבר קשה ומעיק. לנו יש פתרון.

כדי להבין את גודל האיוולת הממשלתית שהביאה למצב הקשה הזה, צריך לתת הצצה קטנה לתפיסה הכלכלית הכוללת, בה אוחזת ממשלת ישראל בחולשתה האידיאולוגית.

ממשלת ישראל דואגת אך ורק לקופה הציבורית!!! רווחת האזרח, אינה נמצאת בכלל על סדר יומה. נקודה.

השיטה שלהם מאד פשוטה. הם יודעים שלרווחת אזרחי ישראל, אין כמעט שום משמעות בהערכת חוסנה הכלכלי של המדינה. פערים וקשיים של האזרח הקטן, הם חסרי השפעה על המדדים הכלכליים הלאומיים. אנליסטים מציינים את הפערים בניתוחיהם הכלכליים, אך כמעט ולא מייחסים לזה חשיבות. התוצאה היא, שאם ממשלת ישראל שומרת על הקופה הציבורית, ותו לא! היא יכולה לייצר נתונים של כלכלה חסונה, על חשבון האזרח הפשוט.. זה כל הסיפור של הכלכלה הישראלית נכון להיום. כל כך פשוט וכל כך מעיק.

אל תטעו. אנחנו לא מציעים מדיניות רווחה חסרת אחריות, כמו זו שנוקטת בה ממשלת ישראל לפעמים, כשהיא מחלקת כסף לציבור בדמגוגיה פוליטית עלובה ומשפילה, הדומה לזריקת מטבעות לחבורת עניים מסכנים. אנחנו בעד שינויים יסודיים בתפיסה הכלכלית, שיביאו את אזרחי ישראל לרווחה כלכלית מבנית, בהוצאות, במשכורת, בהורדת יוקר המחיה, בתנאי השוק. לקצור את הפירות שממתינים על העצים כאן במדינתנו, והממשלה באינטרסנטיות פוליטית אגואיסטית, מסרבת לקוטפם. נדגים את הדבר עם משבר הדיור.

בזמן המשבר הגלובלי, כסף משועמם הסתובב בעולם וחיפש השקעות. משקיעים בינלאומיים גילו שדירה בישראל היא השקעה כלכלית מוצלחת ביותר. מה שמהווה עבורנו את ההוצאה המשפחתית הגבוהה ביותר – דיור, התגלה למשקיע העולמי, כאופציה מעולה להשקעה. כסף זר זרם לכאן במליארדים וניפח בועת נדל"ן אדירה.

ממשלת ישראל התעלמה מההזדמנות הכלכלית המופלאה, ובתאוריה כלכלית מיושנת ומוטעית, לא היתה מוכנה לנקוף אצבע, כדי למנף את זרימת ההשקעות הזו, לפיתוחה ושגשוגה של מדינת ישראל. הם בעד "כלכלת שוק" כביכול.. רק כביכול. כי הסיפור האמיתי הוא, שהם לא רצו למלא את התפקיד של ממשלה המנהיגה את המשק, ומנצלת הזדמנויות ברמה הלאומית והגלובלית, דבר שרק בכוחה של ממשלה לעשות. הם העדיפו את העצלנות השמרנית שיושבת על הקופה, "שומרת" על הכסף ולא עושה דבר, כמו איזה עכבר ששוכב במאורתו המוגנת על ערימת מטבעות. כך הם זרקו את הכסף של כולנו לפח.. אבל ממש לפח. ים של כסף שהיה אמור להביא רווחה אדירה לכולנו, ירד לטמיון, והביא איתו, במקום פריחה כלכלית ישראלית, את משבר הדיור.

לו היו מבינים נכון את תפקידם, היו ממנפים ומנתבים את הכסף הזר, להכפיל ולשלש את כמות התחלות הבניה במדינת ישראל. המליארדים האלה היו יכולים לשמש מחד, השקעה מוצלחת למשקיע הזר, ומאידך, מנוף ליצירת רווחה אמתית לאזרח הישראלי. כל זה היה יכול להתממש, לו רק היתה הממשלה מוכנה לקחת אחריות על ההזדמנות המופלאה, ולממש אותה בדחיפת בניה מסיבית, ואם צריך באופן זמני, אז גם בהתערבות ממשלתית של ממש, כפי שנעשה כבר מספר פעמים בעברה של מדינת ישראל.

אבל הם "לא מתערבים". רוב הקרקעות בידיהם, הם קובעים מה מותר לבנות על כל קרקע, הם אחראים על התשתיות, הם נותנים היתרי בניה, כל שוק הנדל"ן בידיים שלהם, אבל הם "לא מתערבים". העדיפו לברוח מאחריות. הכסף הזר התנפל על שוק הדיור הישראלי, שלא היה בנוי להכלת הכסף הרב הזה, וריסק אותו לגמרי. מחירי הדירות - שמעצבים את גובה ההוצאה על דיור, שהיא החלק המשמעותי ביותר במשכורת של רובנו - התנפחו למימדים חסרי כל הגיון. אחרי שנוצרה הבועה, כבר מסוכן לפוצץ אותה. הבנקים שנתנו הלוואות חסרות הגיון בכמויות אדירות, עלולים להתמוטט מפיצוץ בלתי מבוקר שכזה.

עוד נאריך בענין שינוי התפיסה הכלכלית הכוללת במדינת ישראל, תפיסה כלכלית שפוגעת בכל הענפים במדינת ישראל, כולל תעשיות בטחוניות ואפילו בהיי-טק. אך ביחס למשבר הדיור, הפתרון הוא לקחת מנהיגות, ולקדם בניה אדירה. לבנות ולבנות ולבנות. להשאיר את הבועה בתל אביב ודומיה, ולפוצץ אותה לחלוטין בדרום ובצפון, ובשאר האזורים. ים אדיר של בניה, יוריד פה את המחירים, יבנה את הארץ, ויביא ברכה אדירה למשק.

עם הפוליטיקאים שאתם כבר מכירים, זה לא ילך. בשביל זה צריך ממשלה של אמונה. אחראית זהירה ומקצועית, ופועלת מתוך אידיאולוגיה ברורה. ממשלה שתצא מגדרה לבנות את מדינת ישראל ותביא את האזרח הישראלי לרווחה לא בחסד אלא בזכות!!! רווחה במובן של מדיניות כלכלית חכמה, שיודעת לקצור פירות, להשתמש ולממש הזדמנויות כלכליות לאומיות, באומץ ובחכמה מקצועית. מוכרחים לחסל את הפחדנות הממשלתית הפועלת מתוך שיקולים פוליטיים אגואיסטיים צרים. להנהיג כלכלת שוק חכמה ואמיצה, כזו שיודעת לזהות מתי יש הכרח בהתערבות ממשלתית, על מנת לנצל הזדמנויות כלכליות לאומיות, ולהביא רווחה כלכלית של ממש לכלל האוכלוסיה.

האמונה. זה הפתרון. הצטרפו אלינו.

__________

* הרב יצחק זאגא, יו"ר מפלגת האמונה, הינו בעל תואר שני במשפטים ובמינהל עסקים.